Jasełka 2016

31 stycznia odbyły się w naszej szkole jasełka dla mieszkańców wsi. Ta kilkunastoletnia już tradycja zgromadziła naszych wiernych widzów i zaproszonych gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele oświaty, władz samorządowych i kościelnych. Scenariusz jasełek opierał się na treściach bilblijnych dotyczących najważniejszego dla nas wydarzenia - narodzenia Króla Pokoju - Jezusa Chrystusa. Nawiązywał również do miłosierdzia, szczególnie wobec dzieci na całym świecie. Nie zabrakło w nim także elementów baśniowych, a więc w bogatej treści scenariusza każdy mógł znaleźć coś dla siebie. To blisko dwugodzinne przedstawienie składało się z 4 aktów o odmiennych wątkach. Każdy akt bogaty był w wydarzenia wywołujące szeroką gamę emocji. Były momenty humorystyczne, wzruszające, a nieraz tajemnicze i złowrogie. Efektowne kostiumy, dekoracje, odpowiednio dobrana muzyka i choreografia działały na wyobraźnię widzów, szczególnie w czasie pojawiania się sił nadprzyrodzonych. Rozbrzmiewały piękne kolędy, pastorałki i piosenki religijne. Wzruszały przeżycia Świętej Rodziny, prośby dzieci misyjnych, postawa magów i prostota pasterzy. Budziły grozę sceny z udziałem Heroda, grzechów, diabła i śmierci. Wiele wrażeń dostarczały tańce, szczególnie taniec Salome i gwiazdy. Najwięcej humoru wywołała scena kuszenia przez diabła, którego nie uniknął nawet ksiądz proboszcz. Wmanipulowano w nią również sołtysa wsi i panią dyrektor szkoły.

W jasełkach wzięli udział wszyscy uczniowie z klas I-VI, oraz 5- letni Oliwier Owczorz, 3- letnia Emilka Świątek i siedmioro byłych uczniów uczęszczających obecnie do gimnazjum i szkół średnich, którzy wcielając się w różne role swoją grą uświetnili nasze przedstawianie. Bardzo im za to dziękuję. W głównych i najbardziej widowiskowych rolach wystąpili: Hubert Czapeczka - Herod, Dagmara Czapeczka - diabeł, Klaudia Owczorz - gwiazda, duch Mariamme, grzech i śmierć, Kamil Wyżkiewicz - Józef, Natalia Brągiel - Maryja, Kacper Zoła - dziadek Jakub, Kuba Zoła - wnuczek Pietrek, Kasia Świątek - tancerka Salome i grzech.

Każda rola pozostałych uczniów była niepowtarzalna i również zasługuje na uznanie.

Oto kolejne role i ich odtwórcy: mały Jezusek - Emilka Świątek, osiołek - Oliwier Owczorz, owieczki: Adriana Owczorz, Nikola Brągiel, Izabela Ziarko, Gabrysia Zjawin, baranek - Bartek Mlicki, koziołek - Sebastian Wachowski, dzieci misyjne: Adriana Owczorz, Nikola Brągiel, Izabela Ziarko, Gabrysia Zjawin, Bartek Mlicki, Sebastian Wachowski, aniołowie: Agnieszka Barzyk, Agnieszka Tuchowska, Oliwia Wachowska, Ania Dychus, Kinga Zoła, magowie: Roman Zoła, Maciek Dychus, Michał Barzyk, służąca - Patrycja Wojdyło, sługa - Kacper Janik, żołnierz - Rafał Rzońca, babcia - Natalia Wojdyło, arcykapłan - Weronika Krzan, siostra Heroda - Nikola Owczorz, uczony - Gabrysia  Janik, grzechy: Nikola Owczorz, Natalia Wojdyło, Patrycja Wojdyło, Gabrysia Janik, Weronika Krzan, Klaudia Owczorz, Kasia Świątek, pasterze: Kacper Zoła, Jakub Zoła, Marcin Zoła, Kacper Wyżkiewicz, Maciek Dychus.  Jak widać niektórzy uczniowie byli odtwórcami kilku ról.

Serdecznie   dziękuję    wszystkim,  którzy   w   jakikolwiek   sposób   przyczynili   się   do    przygotowania      i realizacji przedstawienia. Dziękuję Pani dyrektor Małgorzacie Wnęk oraz nauczycielom: M. Mastej,  A. Rolek,         M. Wróblewskiej,  A. Socha,   E. Spólnik.

Dziękuję wszystkim rodzicom którzy starali się o stroje i pomagali w przygotowaniu dekoracji, w szczególny sposób Paniom Lucynie Wyżkiewicz, Lucynie Zoła, Beacie Owczorz i Anecie Brągiel. Dziękuję za pomoc Panu Romanowi Kmiecikowi i Pani Ewie Kamińskiej oraz Konradowi Kmiecikowi za obsługę sprzętu nagłaśniającego i zmontowanie filmu.

Widzom dziękuję za przybycie i gorące przyjęcie naszego występu.